Leadership

Cheryl Martin
Cheryl Martin

Executive Director

cmartin@athlosjp.org

(504) 290-2510

staff member portrait placeholder
Tinya Landry

ASSISTANT PRINCIPAL OF LOWER SCHOOL (K-4)

Yolander Harris
Yolander Harris

DEAN OF STUDENTS - UPPER SCHOOL (5-8)

Kathleen Wheeler
Kathleen Wheeler

DEAN OF STUDENTS - LOWER SCHOOL (K-4)

staff member portrait placeholder
Anna Diperna

SPECIAL EDUCATION
DIRECTOR

Photo of Nikisha
Nikisha Thomas

DIRECTOR OF OPERATIONS

Phillip Rowe
Phillip Rowe

LEAD ATHLETIC PERFORMANCE COACH

Educators

  • All Educators
  • 1st Grade
  • 2nd Grade
  • 3rd Grade
  • 4th Grade
  • 5th Grade
  • 6th Grade
  • 7th Grade
  • 8th Grade
  • Athletic Movement
  • ELL
  • Kindergarten
  • Music
  • Spanish
  • Special Education
Alethea Simms

3rd Grade Teacher Math/Science

Alexis Deihl

4th Grade Teacher Math/Science

Ally Adams

Science Teacher

Amelia Atkins

Athletic Performance Coach

Ann Poche

Special Education Teacher

Anna Diperna

Special Education DIRECTOR

Anthony Spano

5th Grade Teacher

Brejion Poche

Substitute

Cameron Johnson

7th Grade Teacher

Carolyn Gillespie

8th Grade Teacher

Carolyn Matthews

2nd Grade Teacher

Charles Medley

Athletic Director & 8th Grade Teacher

Colby Hurst-Bunch

Kindergarten Teacher

Damia Williams

2nd Grade Teacher

Darria Sails

4th Grade Teacher

DeMeredith Griffin

Kindergarten Teacher

Denita Jones

2nd Grade Teacher

Devain Cotton

1st Grade Teacher

Donald Berryhill

Athletic Performance Coach

Dr. Michael Kelley

7th Grade Teacher

Edwin Harrison

Instrumental Music Teacher

Erica Robert

3rd Grade Teacher

Harrison Roberts

6th Grade Social Studies Teacher

Jamaal Samuel

Science Teacher

Janice Blunt

1st Grade Teacher

Jarvis Johnson

5th Grade Teacher

Jeanique Starks

Substitute

Jennifer Tran

1st Grade Teacher

Justin Taylor

Athletic Performance Coach

Kailia Williams

Substitute

Kanishia Carey

2nd Grade Teacher

Kaonta VanNorman

Special Education Teacher

Khalieesha Kent

Substitute

Kristel Lindsey

Athletic Performance Coach

Kristen Scott

Voice Teacher

Kyla Catchings

3rd Grade Teacher

La’Sheika Weatherspoon

4th Grade Teacher

Larry Bridges

6th Grade Teacher

Latrice Tulensa

Special Education Teacher

Leslie Rieskind

Substitute

Liana Martinez

ELL Paraprofessional

Maria Alvarado

Athletic Performance Coach

Mary Galatas

2nd Grade Teacher

Maxine Evans

Substitute

Maysa Kandous

ELL Paraprofessional

Melinda Hill

4th Grade Teacher

Michelle Rabb

7th Grade Teacher

Mirian Fuentes

K–5 Spanish Teacher

Monica Pilkington

Special Education Teacher

Nancy Hufft

Lead ELL Teacher

Natasha Davis

4th Grade Teacher

Nyketa Parker

1st Grade Teacher

Patricia Meiklejohn

Kindergarten Teacher

Pepper Dupont

3rd Grade Teacher

Phillip Rowe

Lead Athletic Performance Coach

Rashira Graham

Substitute

Rebecca Milliman

Special Education Inclusion Teacher

Robin Carmouche

Substitute

Ronnie Poree

Athletic Performance Coach

Rosa Martin

ELL Teacher

Sequoia Conner

8th Grade Teacher

Sophia Oliver

Kindergarten Teacher

Steve Rogers

Special Education Teacher

Sybil Ussin

Kindergarten Teacher

Tammy Lightell

6th Grade Teacher

Taylor Burgess

Substitute

Taylor Thompson

ELA Teacher

Tokeby Mixon

3rd Grade Teacher

Trelles Berry

5th Grade Teacher

Coaches Corner

Amelia Atkins
Charles Medley
Donald Berryhill
Justin Taylor
Kristel Lindsey
Maria Alvarado

Support Staff

  • All Support Staff
  • Counselors & Nurse
  • Maintenance & Lunch Staff
  • Office & Tech Staff
  • Paraprofessionals
  • Specialists & Interventionists
Alana Noel

Student Teacher (REACH)

Alice Harvey

Adminstrative Coordinator

Andre Banks

SPED Paraprofessional

Ashanta Barkins

Bookkeeper

Ashley Sylve

Special Education Paraprofessional

Benicia Michel

Paraprofessional

Candy Williams

Student Teacher (REACH)

Carleen Love

Custodian

Carolyn Johnson

Paraprofessional

Celeste Polanco

SPED Paraprofessional

Chene Weary

Secretary

Chrissie Fisher-Rollins

HR Specialist

Consuella Eugene

Science Specialist

Crystal Bean

Custodian

Darrel Johnson

SPED Paraprofessional

Denise O’ Connor

Custodian

Diamond Boutte

SPED Paraprofessional

Domina Johnson

Gen Ed Paraprofessional

Donald Rankins Jr.

Student Teacher (REACH)

Faith Wilson

Registrar

Felix Neal

Math Interventionist

Geneal Robert

Lunch Monitor

Hope Whittington

Paraprofessional

Janine Holmes

Science Specialist

Jessica Ruffin

Paraprofessional

Joann Burke

Paraprofessional

Josephine Blackmon

Paraprofessional

June Johnson

Math Specialist

Jut’ unn Simmons

Behavior Paraprofessional

Kaitlyn Thomas

Student Teacher (REACH)

Kayla Tanner

Math Interventionist

Kellie Stewart

Secretary

Kelsey Burris

Gen Ed Paraprofessional

Kerlyn Pastor-Ruiz

In-School Suspension Coordinator

Kisha Coleman

SPED Paraprofessional

Lakeisha Brady

SPED Paraprofessional

Lakendralyn Henry

Custodian

LaTacha Banks

Paraprofessional

LaToya Tilford

Lower School Counselor

Lilian Colar

SPED Paraprofessional

MaKayla Wilson

Student Teacher (REACH)

Maria Davis

Media Specialist/Technology Coordinator

Mary Maxwell

Custodian

Mary Richardson

Student Teacher (REACH)

Melaney Cosse

Custodian

Mia Crosby-Kindell

Math Interventionist

Monica Pilkington

SPED Paraprofessional

Monique Cain

Lunch Monitor

Nicole Robinson

Paraprofessional

Norman Bijou

Maintenance Manager

Rachel Wells

School Nurse

Rhondie Verrett

Paraprofessional

Robin Allen

SPED Paraprofessional

Savannah Rieskind

Attendance Monitor

Tanya Jones

Lead Full-Time Custodian

Tanya Williams

Part-Time Custodian

Tavonjia Scott

Upper School Counselor

Thais Wilson

Lunch Monitor

<